پوکه صنعتی

این دانه ها از انبساط خاک رس تولید می شوند.در روش تولید این دانه‌ها ابتدا خاک رس به عنوان ماده اولیه سبکدانه ازمعادن خاک رس به واحد فرآوری کارخانه حمل شده بعد از آبدهی به صورت گل رس وارد کوره گردان می‌شوند.وقتی گل رس در درجه حرارتی حدود 1200 درجه سانتیگــراد قـــرار می‌گیرد، گازهای ایجاد شده دانه‌ها را  منبسط می‌کند و هزاران سلول هوای ریز درون آن‌ها تشکیل می‌شوند. با سرد شدن مصالح، حباب های هوا به صورت فضاهای منفک باقی‌مانده و سطح آنها سخت می‌شود.

دارای شکل تقریباً گرد و سطح زبر و ناهموارند. بعد از مرحله تولید، محصولات  وارد ســرند شده  و به سه رده دانـه‌بنـدی  4 – 0، 10- 4 و  20- 10 میلی متر تفکیک می‌شوند.

بلوک هاي سبک از این دانه های صنعتی در انواع مختلف ديوارهاي پيراموني وتيغه اي توليد شده و داراي کاربرد هاي گسترده اي در انواع ديوارهاي پوشش خارجي، جدا کننده، نما، دو جداره، عايق، ضد آتش و نيز سقف هاي سبک بتني (تير چه و بلوک )مي باشند.

مزایا وکاربرد های پوکه صنعتی:

1-می‌توان از آن برای عایق نمودن زیرسازی و یا در اجزای سازه‌های باربر برای پی ساختان‌های کوچک استفاده کرد.

2-دستیابی به وزن کمتر در سقف‌سازی، از ویژگی‌های لازم برای این منظور است به این دلیل یکی از متداول ترین کاربرد استفاده از آن برای پوشش کف‌ها و بام‌ها بوده است.

3- این دانه ها به دلیل دارا بودن ویژگی‌های مهمی چون تخلخل، گرمابندی و … می‌توانند جانشین مناسبی برای بسیاری از مواد معدنی مورد استفاده در حفاظت از محیط زیست باشند.

4-با توجه به پایداری شیمیایی دانه ها و نیز نداشتن مواد مضر شیمیایی می‌توان لوله های تأسیساتی را نیز از داخل این لایه عبور داد.

5- ماده مورد استفاده در مجسمه سازی باید دارای خصوصیت های مناسبی جهت فرم دادن باشد. بعلاوه کارپذیری و شکل پذیری باعث سهولت تراش و نهایتاً بالا رفتن کیفیت حجم تراشیده شده می‌باشد.این دانه ها درعین پایداری، قابلیت فرم پذیری مناسبی دارند.

6-جایگزین مناسبی برای خاک می باشند زیرا عاری از هرگونه آفات وبیماریها بوده ومیتوانند آب را در خود ذخیره کنند،علاوه بر این دارای ظاهر زیباتری نسبت به خاک هستند.

     

فهرست